Eksperci wypowiedzieli sie na temat skutecznosci stabilizowanego zwiazku cyny i fluoru.

Data zamieszczenia 10/30/2015

Panel ekspert-w

Z inicjatywy Zakładu Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w dniu 24 października, 2015 r., w Warszawie, odbył się panel ekspertów poświęcony roli stabilizowanego związku cyny i fluoru w higienie jamy ustnej. Obrady ekspertów miały charakter niezależnego spotkania o charakterze naukowym, które miało na celu przegląd dostępnego piśmiennictwa na temat roli stabilizowanego fluorku cyny, stosowanego w pastach do zębów, w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Efektem spotkania było opracowanie wspólnego stanowiska. W obradach panelu ekspertów czynny udział wzięli prof. dr hab. Jadwiga Buczkowska-Radlińska, prof. dr hab. Anna Surdacka, prof. dr hab. n. med. Teresa Bachanek, dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek, prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, dent. inż. chem. Adam Kolenda. Honorowym patronatem wydarzenie objęła prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontycznego, która również uczestniczyła w obradach panelu.

W związku z toczącą się w środowisku dentystycznym dyskusją na temat skuteczności stabilizowanego związku cyny i fluoru w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej, w dniu 24 października, w Warszawie, odbył się panel ekspertów poświęcony temu tematowi. Na spotkaniu przedstawiono oraz przedyskutowano liczne publikacje oraz badania kliniczne poświęcone skuteczności stabilizowanego związku cyny i fluoru. „Celem panelu było wypracowanie wspólnego, obiektywnego stanowiska w sprawie roli stabilizowanego fluorku cyny stosowanego w pastach do zębów, w zachowaniu zdrowia jamy ustnej. Eksperci zaproszeni do działu w panelu ocenili skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tych nowych formuł past do zębów w szerokim aspekcie przeciwdziałania próchnicy, erozji szkliwa, płytki nazębnej i kamienia nazębnego, chorobom przyzębia, nadwrażliwości zębiny czy halitozie.“ powiedziała dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, przewodnicząca spotkania.

Uczestnicy panelu ekspertów opracowali następujące wnioski dotyczące wykorzystania stabilizowanego związku cyny i fluoru w pastach do zębów:

  1. Pacjent periodontologiczny – czy należy się go bać? Na to pytanie odpowiedzi udzielał dr n. med. Maciej Nowak.
  2. Skaling i piaskowanie nad i poddziąsłowe – elementy profesjonalnej profilaktyki. Temat szczegółowo przybliżyła dypl. hig. stom. Magdalena Michałowska.
  3. Najnowsze technologie mechanicznej i chemicznej kontroli biofilmu. Wiedzą w temacie podzieliła się dypl. hig stom. Wioletta Gajewska.
  4. Co koniecznie musisz wiedzieć, zanim nauczysz się ratować? Zrób pierwszy krok – zacznij od teorii. W sposób przystępny i praktyczny temat został zaprezentowany przez instruktora i trenera Ratownictwa Przedmedycznego Marcina Sadowskiego.
  5. Systematyczne stosowanie pasty zawierającej fluorek cyny wyraźnie zwiększa skuteczność zapobiegania i leczenia halitozy, ze względu na utrzymującą się, wysoką biodostępność cyny. Połączenie fluorku cyny z heksametafosforanem sodu i chlorkiem cyny wykazuje wyższą skuteczność w leczeniu halitozy w porównaniu z innymi związkami stosowanymi w pastach do zębów. Wynika to zarówno z efektywnego działania bakteriobójczego, zdolności zaburzania metabolizmu bakterii, hamowania powstawania biofilmu, jak i chemicznej neutralizacji związków o nieprzyjemnym zapachu.

„Raport opracowany w ramach panelu ukazuje szerokie możliwości zastosowania past do zębów ze stabilizowanym fluorkiem cyny i heksametafosforanem sodu. Najistotniejsza jest ich wysoka skuteczność w ograniczeniu występowania wielu patologii jamy ustnej i wielokierunkowe działanie. Warto również podkreślić fakt, że omawiane formuły mogą być stosowane długoterminowo. Wydaje się, że wobec złego stanu zdrowia jamy ustnej polskiej populacji i współwystępowania wielu schorzeń pasty ze stabilizowanym fluorkiem cyny i heksametafosforanem sodu są godne rekomendacji i popularyzacji.“ Podsumowała dr hab. n. med. Agnieszka Mielczarek, przewodnicząca spotkania.

Zgoda na pliki cookie