Szczotkowanie języka

Szczotkowanie języka

Dlaczego powinno się czyścić język?

Twój język, w odróżnieniu od zębów, ma szorstką powierzchnię, pełną małych wzniesień i zagłębień, które stanowią doskonałe miejsce do osiedlania się i wzrostu bakterii. Prawdę mówiąc, na języku jest znacznie więcej bakterii niż na zębach. Te bakterie łatwo przenoszą się na zęby i powodują ich uszkodzenia, będąc także przyczyną nieświeżego oddechu. Jeżeli nie występują u Ciebie inne schorzenia jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł ani próchnica zębów, bakterie na języku są jedną z głównych przyczyn nieświeżego oddechu.

Wszyscy wiemy, że zęby należy czyścić i nitkować co najmniej dwa razy dziennie, ale czy wiesz, że powinno się czyścić również język?

Jak czyścić język

Po dokładnym szczotkowaniu zębów należy zwrócić uwagę na czyszczenie języka.

Aby usunąć bakterie, należy po prostu szczotkować zarówno przód, jak i tył języka. Przód języka względnie łatwo oczyszcza się samodzielnie, ale kluczową sprawą jest czyszczenie jego tylnej części. Po nałożeniu niewielkiej ilości pasty do zębów na szczoteczkę, należy zacząć od tylnej części języka i stopniowo przesuwać się ku przodowi, pamiętając o szorowaniu zarówno w poprzek, jak i wzdłuż języka. Należy dość mocno dociskać szczoteczkę, ale nie tak, by odczuwać ból.

Z tyłu niektórych szczoteczek znajdują się specjalne czyściki do języka, można też kupić skrobaczki do języka, ale większości osób wystarczą włókna szczoteczki do zębów.

Jak często należy szczotkować język?

Czyszczenie języka powinno stać się elementem codziennej higieny jamy ustnej i należy je wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie, zwykle rano i przed pójściem spać. Jeżeli w środku dnia odczuwasz suchość jamy ustnej lub niesmak w ustach, spróbuj ponownie szczotkować język.

Zgoda na pliki cookie