Dlaczego regularne wizyty kontrolne u dentysty są ważne

Dlaczego regularne wizyty kontrolne u dentysty są ważne

Regularne wizyty kontrolne u dentysty są ważne, ponieważ pomagają zachować zdrowie zębów i dziąseł. Wizyty kontrolne u dentysty należy odbywać najrzadziej raz na 6 miesięcy lub z częstością zalecaną przez swojego dentystę.

Jak przebiega wizyta u dentysty?

Okresowa wizyta u dentysty składa się z 2 części – sprawdzenia lub badania i czyszczenia lub profilaktyki schorzeń jamy ustnej.

RegularDentalVisits2

Zdrowe zęby i dziąsła

Podczas wizyty kontrolnej Twój dentysta sprawdzi, czy nie masz ubytków. Dla zbadania obecności ubytków pomiędzy zębami może wykonać zdjęcie rentgenowskie. Badanie obejmie również sprawdzenie obecności płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Płytka nazębna to przezroczysta lepka warstwa bakterii. Jeżeli się jej nie usunie, może stwardnieć i przekształcić się w kamień nazębny. Kamienia nazębnego nie można usunąć szczotkowaniem i nitkowaniem. Płytka nazębna i kamień nazębny odkładające się na zębach mogą powodować choroby jamy ustnej.

RegularDentalVisits02

Odkładanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego

Następnie dentysta sprawdzi Twoje dziąsła. Użyje specjalnego narzędzia, które pozwoli zmierzyć głębokość przestrzeni pomiędzy zębami a dziąsłami. Jeżeli dziąsła są zdrowe, przestrzenie te są płytkie. Jeżeli pacjent cierpi na chorobę dziąseł, przestrzenie te mogą się pogłębiać.

Wizyta kontrola powinna obejmować również dokładne badanie języka, gardła, twarzy, głowy i szyi. Ma to na celu sprawdzenie wszelkich niepokojących objawów – obrzęku, zaczerwienienia lub możliwych oznak procesu nowotworowego.

Podczas wizyty dentysta wyczyści Ci zęby. Szczotkowanie i nitkowanie pomagają usunąć płytkę nazębną, ale w warunkach domowych nie można usunąć kamienia nazębnego. Do usunięcia kamienia nazębnego dentysta użyje specjalnych narzędzi. Czynność ta zwana jest skalingiem.

RegularDentalVisits3

Skaling usuwa płytkę nazębną i kamień

Po skalingu zęby mogą zostać wypolerowane. W większości przypadków stosuje się do tego gruboziarnistą pastę. Pomaga ona usunąć przebarwienia powierzchniowe z zębów. Ostatnim etapem jest nitkowanie. Twój dentysta użyje nici, aby upewnić się, czy przestrzenie pomiędzy Twoimi zębami są czyste.

RegularDentalVisits5

Co należy robić pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty

Pomiędzy kolejnymi wizytami u dentysty dbaj odpowiednio o swoje zęby i dziąsła. Płytka nazębna stale odkłada się na Twoich zębach, ale można sobie z nią poradzić, regularnie szczotkując i nitkując zęby. Oto kilka wskazówek dotyczących właściwej higieny jamy ustnej w warunkach domowych.

 • Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie. Upewnij się, że pasta do zębów, której używasz, zawiera fluorki.
 • Nitkuj zęby codziennie.
 • Stosuj płyn do płukania ust, aby kontrolować wzrost bakterii tworzących płytkę nazębną. Pomoże to Ci także w zachowaniu świeżości oddechu.

Regularne wizyty kontrolne u dentysty w skrócie

 • Regularne wizyty kontrolne u dentysty są ważne, ponieważ pomagają zachować zdrowie zębów i dziąseł.
 • Okresowa wizyta kontrolna u dentysty składa się z dwóch części:
  - sprawdzenia
  - czyszczenia
 • W fazie sprawdzenia dentysta skontroluje ogólny stan zdrowia jamy ustnej pod kątem możliwych schorzeń.
 • W fazie czyszczenia dentysta usunie odłożoną na zębach płytkę nazębną i kamień nazębny i może wypolerować zęby.
 • Wizyty kontrolne u dentysty należy odbywać najrzadziej dwa razy w roku lub z częstością zalecaną przez swojego dentystę.
Zgoda na pliki cookie