Ból zębów może być spowodowany problemami o charakterze stomatologicznym, takimi jak próchnica lub choroba dziąseł, bądź innymi, nie związanymi z zębami, jak na przykład zakażenie zatok. Czasami ból zębów wywoływany jest przez stres – jeżeli odczuwasz stres tak silny, że zaciskasz szczęki i zgrzytasz zębami, może się u Ciebie rozwinąć ból związany ze stawem skroniowo-żuchwowym (SSŻ). SSŻ jest stawem łączącym żuchwę z czaszką, umożliwiającym Ci otwieranie i zamykanie ust.
Zaburzenia SSŻ to grupa schorzeń, które powodują ból samego SSŻ jak i jego okolicy, w tym leżących w pobliżu mięśni. Zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami powoduje dodatkowe naprężenia mięśni żuchwy, wywołując stan zapalny. Kłopoty z SSŻ mogą zakłócać mowę, spożywanie pokarmów, żucie, połykanie, mimikę twarzy a nawet ruchy oddechowe.
JAKIE SĄ OBJAWY ZABURZEŃ SSŻ?
Jednym z najczęstszych objawów zaburzeń SSŻ jest ból. Ból SSŻ jest opisywany jako tępy ból stawu skroniowo-żuchwowego i sąsiednich obszarów, w tym ucha. Niektórzy nie odczuwają bólu, ale mają kłopoty z ruchami żuchwy. Do innych objawów zalicza się:
Należy pamiętać, że zdarzające się od czasu do czasu dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego lub mięśni aparatu żucia są powszechne i nie powinny być przyczyną do niepokoju. Stan wielu osób ze zaburzeniami SSŻ poprawia się mimo braku leczenia. Często problemy mijają same z siebie po kilku tygodniach lub miesiącach.
CO POWODUJE ZABURZENIA SSŻ?
Oprócz stresu, niektóre z możliwych przyczyn to urazy żuchwy, różne postaci zapalenia stawów, niektóre zabiegi dentystyczne, uwarunkowania genetyczne i/lub zmiany hormonalne, zakażenia i choroby autoimmunologiczne.
JAK LECZYĆ ZABURZENIA SSŻ
Ponieważ najczęściej problemy ze stawem żuchwowo-skroniowym i mięśniami są przejściowe, trwające tylko tygodnie do miesięcy, proste leczenie objawowe, takie jak stosowanie gorących lub zimnych okładów i leków sprzedawanych bez recepty, zwykle wystarcza, by dolegliwości ustąpiły. Należy unikać sposobów leczenia, które mogą trwale zmienić zgryz lub żuchwę.
Leczenie SSŻ powinno być w miarę możliwości odwracalne. To oznacza, że leczenie nie powinno trwale odkształcać żuchwy lub zębów. Przykłady odwracalnych sposobów leczenia to:
Wykazano, że leczenie nieodwracalne nie działa, a co więcej – może pogłębić problem. Przykłady nieodwracalnych sposobów leczenia to:
W skomplikowanych wypadkach zaburzeniu funkcji żuchwy towarzyszy przewlekły i silny ból. Pacjenci z takimi problemami odnoszą największe korzyści z leczenia przez zespół specjalistów z zakresu neurologii, reumatologii i leczenia bólu – pracujących wspólnie nad stworzeniem programu zintegrowanej opieki.1
Planowane badania
W ubiegłych latach, TMJ Association, Ltd. – organizacja non-profit powołana na mocy artykułu 501(c)3 amerykańskiego Kodeksu Podatkowego do wspierania pacjentów – była sponsorem pięciu międzynarodowych konferencji naukowych z udziałem Narodowych Instytutów Zdrowia [National Institutes of Health] dotyczących zaburzeń SSŻ. Szczegółowe informacje na temat tych konferencji naukowych i wyczerpujące dane dotyczące zaburzeń SSŻ można znaleźć na stronie TMJ Association, www.tmj.org.
ODNOŚNIKI