Co to jest płytka nazębna?

Co to jest płytka nazębna?

Płytka nazębna to lepka, bezbarwna lub jasnożółta warstwa, w sposób ciągły odkładająca się na zębach. Połączenie śliny, resztek pokarmu i płynów powoduje powstawanie zawierającej bakterię płytki nazębnej, która odkłada się pomiędzy zębami i wzdłuż linii dziąseł.

Płytka nazębna tworzy się na zębach już w 4–12 godzin po szczotkowaniu, dlatego jest tak ważne, aby dokładnie szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie i raz dziennie je nitkować.

Jak płytka nazębna wpływa na zdrowie jamy ustnej?

Płytka nazębna to zasadnicza przyczyna wielu problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Bakterie płytki nazębnej produkują kwasy rozpuszczające szkliwo zęba i powodujące ubytki. Bakterie płytki nazębnej mogą także wywoływać wczesne stadia choroby dziąseł zwanej zapaleniem dziąseł. Płytka nazębna przyczynia się także do powstawania nieświeżego oddechu i nieestetycznego wyglądu oraz zażółcenia zębów.

Płytka nazębna przyczynia się do powstawania ubytków i zapalenia dziąseł

powstawania ubytków
powstawania ubytków
rozwoju zapalenia dziąseł

Jeżeli nie usuwa się regularnie płytki nazębnej za pomocą odpowiedniej techniki szczotkowania i nitkowania, mineralizuje się ona i przekształca w kamień nazębny – twardy, żółty lub brązowy osad ściśle przylegający do zębów i możliwy do usunięcia tylko przez dentystę. Nieusuwanie kamienia nazębnego może prowadzić do poważniejszych chorób dziąseł.

Jak usunąć płytkę nazębną z zębów

Walka z płytką nazębną jest najbardziej kluczowym elementem ochrony i zachowania zębów oraz dziąseł w dobrym stanie na całe życie.

Zgoda na pliki cookie