Ciążowe zapalenie dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł

Czym jest ciążowe zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł spowodowane jest odkładaniem się na zębach płytki nazębnej zawierającej bakterie, które produkują toksyny podrażniające dziąsła. Jeżeli Twoje dziąsła krwawią, są zaczerwienione, opuchnięte, bolące lub rozwija się w nich stan zapalny, to przyczyną jest prawdopodobnie zapalenie dziąseł.

Ciążowe zapalenie dziąseł spowodowane jest zwiększeniem poziomu hormonu – progesteronu – który sprzyja wzrostowi przepływu krwi przez tkankę dziąseł, co sprawia, że stają się one wrażliwe, opuchnięte i bardziej podatne na krwawienie podczas szczotkowania lub nitkowania. Te zmiany hormonalne mogą ułatwiać wzrost pewnych rodzajów bakterii powodujących zapalenie dziąseł, co sprawia, że tkanki dziąseł stają się bardziej tkliwe. Ciążowe zapalenie dziąseł może wystąpić w którymkolwiek momencie pomiędzy drugim a ósmym miesiącem ciąży, ale najcięższą postać przyjmuje zwykle w drugim trymestrze.

powstawania ubytków

Przykład ciążowego zapalenia dziąseł

Czasami na dziąsłach rozwija się czerwony guzek lub następuje przerost dziąsła – zwykle w okolicy górnych zębów przednich. To tak zwane guzki ciążowe. Nie są one zmianami nowotworowymi. Nie są też zakaźne. Jeżeli rozwinie się u Ciebie guzek ciążowy, powinnaś skontaktować się ze swoim dentystą, choć większość z tych guzków znika po urodzeniu dziecka.

zapalenia dziąseł

Między 60 a 70% kobiet doświadcza ciążowego zapalenia dziąseł

Dlaczego należy leczyć ciążowe zapalenie dziąseł?

Leczenie ciążowego zapalenia dziąseł jest ważne, gdyż zapobiega poważniejszej postaci choroby dziąseł zwanej zapaleniem przyzębia. Zapalenie przyzębia może prowadzić do ciężkich problemów zdrowotnych jamy ustnej, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej albo prowadzić do utraty zębów. Stan zdrowia Twoich zębów i dziąseł może mieć wpływ na zdrowie całego Twojego ciała, a także na zdrowie Twojego dziecka. Pewne badania wykazały związek pomiędzy słabym stanem zdrowia dziąseł a przedwczesnym porodem.

Co mogę zrobić, aby zapobiec ciążowemu zapaleniu dziąseł?

Najważniejszą rzeczą, jaką można zrobić, aby zapobiec ciążowemu zapaleniu dziąseł, jest kontrolowanie rozwoju płytki nazębnej. Ścisła dbałość o prawidłowe i skrupulatne usuwanie płytki nazębnej powinna stać się rutynowym elementem Twojej higieny codziennej już w okresie przed ciążą. Nie wszystkie produkty przeznaczone do dbania o higienę jamy ustnej są jednakowe, zatem zadbaj o wybór odpowiedniej pasty do zębów i płynu do płukania ust przeznaczonych do usuwania płytki nazębnej i leczenia zapalenia dziąseł. Wypróbuj także miękką szczoteczkę elektryczną, aby łatwiej usuwać płytkę nazębną.

PORADY DOTYCZĄCE HIGIENY JAMY USTNEJ DLA ZDROWEJ CIĄŻY

  • Upewnij się, że masz zdrowe zęby i dziąsła, zanim zajdziesz w ciążę.
  • Nie zapominaj o regularnych wizytach kontrolnych u swojego dentysty.
  • Używaj miękkiej szczoteczki elektrycznej i łagodnie nitkuj zęby, aby zapobiec uszkodzeniu delikatnych tkanek dziąseł.
  • Dwa razy dziennie stosuj pastę do zębów zapobiegającą rozwojowi zapalenia dziąseł i płytki nazębnej. Codziennie nitkuj zęby.
  • Płucz usta bezalkoholowym płynem zapobiegającym rozwojowi zapalenia dziąseł i płytki nazębnej.
  • Płucz usta po ataku porannych nudności, aby zapobiec uszkadzaniu zębów i dziąseł przez kwasy.
  • • Stosuj zdrową dietę z dużą zawartością wapnia, fosforu, białek oraz witamin A, C i D. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem-położnikiem o potrzebie stosowania witaminowych suplementów diety.

GRATULACJE!

W czasie, gdy cieszysz się tym ekscytującym okresem swojego życia, pamiętaj, że Twoja troska o zęby i dziąsła przyniesie korzyści w późniejszym życiu i stanowić będzie wspaniały przykład dla Twojego nowonarodzonego dziecka!

Zgoda na pliki cookie