Mycie zębów

Patyczki do żucia lub oczyszczania zębów używane w starożytności były prawdopodobnie prekursorami dla współczesnych szczoteczek do zębów.
Opisy ich stosowania można znaleźć w "Nauce Buddy" oraz starożytnych pismach egipskich. Opisywane w dawnych pismach mieszaniny stosowane do czyszczenia jamy ustnej, zwalczania przykrego zapachu i leczenia dziąseł często były bardziej szkodliwe niż pomocne. Na przykład w pismach Pliniusza (23 r. n.e. - 79 r. n.e.) wymieniane są następujące środki:
palona saletra w celu wybielenia; kozie mleko w celu osłodzenia oddechu; spalone poroże jelenia i popioły kilku zwierząt w celu ochrony zdrowia dziąseł itp. (1). Proponowano wiele różnych metod poprawy stanu zdrowia jamy ustnej i można powiedzieć, że wspomniane mieszanki były pierwszymi środkami do czyszczenia zębów. Dwa podstawowe elementy higieny jamy ustnej oparły się próbie czasu i chociaż dziś mają ulepszoną postać, ich korzenie sięgają czasów antycznych. Należą do nich szczoteczka do zębów z włosiem i stosowana z nią pasta do zębów. Różnego rodzaju prymitywne patyki są dziś w dalszym ciągu stosowane przez niektóre populacje, pomimo dostępności zaprojektowanych w przemyślany sposób współczesnych szczoteczek wielopęczkowych. Manualna szczoteczka do zębów jest stale ulepszana, a obecnie istnieją już modele elektryczne, w których włókna poruszają się w różnych kierunkach. Należą do nich wersje z ruchami oscylacyjno-rotacyjnymi i pulsacyjnymi (ruchy te generują fale akustyczną).
Pasty do zębów również przeszły poważne zmiany od głównie kwasowych mieszanin do past o bardziej zasadowym lub neutralnym odczynie. Stało się tak za sprawą przyjęcia kwasowej teorii powstawania próchnicy, co spowodowało przejście z preparatów kwasowych do zasadowych (2).

Zgoda na pliki cookie