Zespół piekących ust

Zespół piekących ust

Dolegliwości objawiające się pieczeniem w jamie ustnej nie są rzadkie i, kiedy współwystępują z innymi objawami, można je powiązać z dużą liczbą schorzeń. Niemniej nawet 15% starszych pacjentów może odczuwać pieczenie w jamie ustnej mimo braku innych widocznych objawów. Stan taki określa się mianem zespołu piekących ust.

Przyczyny zespołu piekących ust

Mimo braku widocznych oznak schorzenia, jako możliwe czynniki wystąpienia zespołu piekących ust wskazuje się przyczyny psychologiczne, takie jak napięcie emocjonalne, stany lękowe i depresję, niedobory hormonów u kobiet w wieku pomenopauzalnym oraz nieprawidłowości neurologiczne.

Objawy zespołu piekących ust

Objawy zespołu piekących ust obejmują:

  • przewlekłe uczucie pieczenia języka, podniebienia twardego, warg i obszaru jamy ustnej leżącego pomiędzy dziąsłami a wargami

  • uczucie suchości w ustach

  • uczucie mrowienia powodujące dyskomfort

  • zmianę odczuwania smaku i/lub zapachu

Zespół piekących ust jest rozpoznawany po wykluczeniu innych czynników, które mogą wywoływać pieczenie w jamie ustnej. Do tych czynników należą, między innymi, leki, cukrzyca typu 2, alergie i niedobory witamin.

Leczenie i środki łagodzące zespół piekących ust

Pierwszym etapem leczenia zespołu piekących ust jest usunięcie wszelkich czynników wzmagających miejscowe objawy, takich jak zakażenia, środki do higieny jamy ustnej i ostro przyprawione potrawy. Zaleca się stosowanie produktów do higieny jamy ustnej bez dodatku alkoholu, z niską ilością dodatków i słabo aromatyzowanych, podobnie jak bezcukrowych cukierków i gum do żucia oraz napojów bezkofeinowych. Terapie obejmujące panowanie nad stresem, jogę, psychoterapię i umiarkowane ćwiczenia fizyczne okazały się również redukować intensywność bólu.

W zależności od objawów, w leczeniu zespołu piekących ust można używać niektórych leków przeciwdepresyjnych, stosowanych w terapii stanów lękowych, wraz z pewnymi środkami działającymi miejscowo.

Mimo że jest łagodnym schorzeniem, zespół piekących ust może działać wycieńczająco, dlatego w każdym przypadku odczuwania pieczenia w ustach zaleca się wizytę u dentysty.

Zgoda na pliki cookie