Zęby mleczne i ząbkowanie

Zęby mleczne i ząbkowanie

Znane również jako zęby pierwotne lub czasowe, zęby mleczne są tak samo ważne jak stałe. Pomagają one dzieciom mówić i przeżuwać pokarm. Zajmują także w szczęce i żuchwie miejsce, w którym pojawią się zęby stałe. Ludzie mają zwykle 20 zębów mlecznych w szczęce i żuchwie już w chwili urodzenia, ale wyrzynają i pojawiają się one w ustach dopiero w okresie wczesnego dzieciństwa. Proces zamiany zębów mlecznych na stałe rozpoczyna się zazwyczaj, gdy dziecko skończy 6. rok życia.

Kiedy wyrzynają się zęby mleczne?
Zęby mleczne pojawiają się w określonym porządku, zazwyczaj między 6 miesiącem a 1. rokiem życia dziecka. Proces ten, zwany ząbkowaniem, może powodować tkliwość i bolesność dziąseł.

Kiedy wyrzynają się zęby mleczne

Objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania bardzo się różnią. Niektóre dzieci odczuwają tylko małe dolegliwości, podczas gdy inne doświadczają naprawdę ciężkich chwil. Do najpowszechniejszych objawów ząbkowania należą:

  • ślinienie się
  • wysypka przy ząbkowaniu zlokalizowana dookoła ust i na podbródku, spowodowana ślinieniem się
  • kaszel spowodowany ślinieniem się
  • płacz spowodowany bólem dziąseł
  • drażliwość
  • niechęć do spożywania pokarmu

Jeżeli wskazanym powyżej objawom ząbkowania u dziecka towarzyszy gorączka lub wydaje się ono chore, należy odwiedzić pediatrę, aby wykluczył wszelkie inne przyczyny.

Środki łagodzące ząbkowanie

Mimo że nie istnieje lekarstwo na dolegliwości związane z ząbkowaniem, łatwo można je łagodzić następującymi środkami:

  • podawaniem dziecku chłodnych pokarmów i napojów
  • wykonaniem delikatnego masażu dziąseł przeciwdziałającemu naciskowi, który wywiera wyrzynający się ząb
  • podaniem środka przeciwbólowego zaleconego przez pediatrę

Higiena zębów mlecznych

Od urodzenia dziecka należy zadbać o wprowadzenie dobrych nawyków pielęgnacji jamy ustnej. Zanim wyrzną się zęby mleczne, po karmieniu dziąsła dziecka należy przecierać miękką szmatką, aby usunąć bakterie. Po wyrznięciu zębów mlecznych bardzo ważnym jest ich szczotkowanie. Na szczoteczce do zębów o miękkich włóknach należy rozsmarować pastę do zębów z dodatkiem fluorków w ilości nie większej niż ziarno ryżu.

Higiena zębów mlecznych

Po zakończeniu przez dziecko jedzenia należy natychmiast odstawiać butelkę, aby zapobiegać próchnicy butelkowej.

Pierwszą wizytę dziecka u dentysty należy umówić przed jego pierwszymi urodzinami lub tuż po tym, jak stanie się widoczny pierwszy ząb dziecka, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

Utrata zębów mlecznych

Zęby mleczne zaczną wypadać (zwykle jako pierwsze wypadają dolne środkowe siekacze) w wieku około 6 lat, robiąc miejsce zębom stałym. Zęby mleczne będą stopniowo ulegać rozchwianiu, w miarę jak ząb stały rośnie, ale czasami upadek lub uderzenie w ząb może go przedwcześnie rozchwiać, a nawet wybić.

Tutaj możesz dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji zębów Twojego dziecka
Zgoda na pliki cookie