Technika ręcznego szczotkowania i nitkowania zębów

Technika ręcznego szczotkowania i nitkowania zębów

Skuteczna higiena jamy ustnej rozpoczyna się od kilku prostych kroków:

Technika szczotkowania odpowiednia dla Twoich zębów

Odpowiednia technika szczotkowania to pierwszy krok do zachowania zdrowia zębów i dziąseł. Dodatkowo powoduje zmniejszenie zagrożenia próchnicą zębów i chorobą dziąseł, najczęstszymi przyczynami utraty zębów.

Zanim zaczniesz

Ponieważ istnieje kilka technik szczotkowania zębów szczoteczką manualną, zawsze należy wybrać tę, którą poleca Twój dentysta, i stosować się do jego zaleceń. Należy zacząć od pasty do zębów z dodatkiem fluorków i szczoteczki do zębów z miękkimi włóknami, pamiętając, aby wymieniać ją co trzy miesiące.

Dwie minuty, dwa razy dziennie

Aby poprawnie umyć zęby, należy je szczotkować w zalecany sposób rano i wieczorem, za każdym razem przez co najmniej dwie minuty, co oznacza szczotkowanie zębów w każdej z części jamy ustnej (górnej prawej, górnej lewej, dolnej prawej i dolnej lewej) przez 30 sekund. Ponieważ większość szczoteczek manualnych nie ma wbudowanych dwuminutowych timerów, podczas mycia zębów można spoglądać na zegarek, aby zapewnić dostateczny czas szczotkowania.

Odpowiednia pozycja szczoteczki do zębów

To, w jaki sposób należy trzymać szczoteczkę do zębów, zależy od tego, którą część zęba się szczotkuje.

Krok 1:

Zacznij od powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych i szczotkuj szczoteczką ustawioną pod kątem 45 stopni krótkimi, sięgającymi połowy szerokości zęba, ruchami prostopadle do linii dziąsła. Upewnij się, że sięgasz swoich tylnych zębów.

Krok 2:

Przejdź do powierzchni żujących. Trzymaj szczoteczkę płasko i szczotkuj w tył i przód po tych powierzchniach.

Krok 3:

Kiedy dojdziesz do wewnętrznych powierzchni swoich przednich zębów, odchyl szczoteczkę do pionu i wykonuj delikatne ruchy góra-dół samym końcem szczoteczki.

Krok 4:

Szczotkuj delikatnie wzdłuż linii dziąseł.

Krok 5:

Szczotkuj język, wykonując ruchy wymiatające tył-przód, aby usunąć resztki jedzenia oraz pozbyć się bakterii wywołujących nieprzyjemny zapach z ust i odświeżyć oddech.

Teraz, kiedy poznałeś już odpowiednią technikę szczotkowania zębów, nieco dyscypliny w codziennym stosowaniu pozwoli jej stać się Twoją drugą naturą. Jest to jeden z najłatwiejszych sposobów zadbania o zdrowie swoich zębów i dziąseł.

szczotkowanie zębów

Prawidłowa technika nitkowania

  • Przygotuj około 45 cm nici, tak aby wystarczyło czystej nitki na każdy czyszczony ząb.
  • Przesuwaj nitkę, wygiętą w kształt litery C, wgórę i dół wzdłuż boków każdego z zębów.
  • Nie zapomnij nitkować tylnych powierzchni górnych i dolnych tylnych zębów po lewej i prawej stronie.
Nici dentystyczne

Odpowiednie techniki szczotkowania i nitkowania w ramach codziennej higieny jamy ustnej są najważniejszymi elementami walki z płytką nazębną – to pomoc w ochronie Twoich zębów i dziąseł na całe życie.

Zgoda na pliki cookie