„Stomatologia zachowawcza” to termin, jakiego używają dentyści, wyjaśniając sposób, w jaki zastąpią brakujące lub uszkodzone zęby. Wypełnienia, korony („koronki”), mosty i implanty to najczęściej wykorzystywane możliwości w stomatologii zachowawczej. Celem jest przywrócenie naturalnego uśmiechu i zapobieganie schorzeniom jamy ustnej.
Dlaczego zabiegi stomatologii zachowawczej są tak ważne
Możliwości leczenia w stomatologii zachowawczej
Wypełnienia
Najczęstszym sposobem leczenia ubytków jest usunięcie przez dentystę zmian próchniczych i wypełnienie zęba jednym z dostępnych materiałów. Do materiałów wypełniających należą złoto, porcelana, amalgamat srebra (który składa się ze srebra, cyny, cynku i miedzi zmieszanych z rtęcią), tworzywa sztuczne lub żywice kompozytowe w kolorze zęba.
Korony
Korona to nakładka w kształcie zęba nakładana na jego pozostałości. Jest używana w celu wzmocnienia i ochrony struktury zęba.
Dentysta przygotowuje ząb i robi wycisk, zaś specjalista przygotowuje koronę w laboratorium.
Korona to idealne rozwiązanie dla osób ze złamanymi zębami lub dużymi ubytkami.
Korona jest zacementowywana w miejscu uszkodzonego zęba.
Mosty
Most dentystyczny „łączy brzegi” luki powstałej na skutek utraty zębów.
Na każdym z końców mostu zamontowana jest korona, która służy jako zakotwiczenie sztucznego zęba lub zębów położonych pomiędzy koronami i wypełniających lukę. Most pomaga zapobiegać przesuwaniu się zębów.
Założony most nie różni się od naturalnych zębów.
Implanty dentystyczne
Implanty dentystyczne stosuje się w celu zastąpienia brakujących zębów. Implant składa się z 2 części: metalowego trzpienia i sztucznego zęba, podobnego do korony. Implant dentystyczny wygląda i zachowuje się jak naturalny ząb.
Metalowy trzpień jest umieszczany w kości szczęki lub żuchwy.
Po wszczepieniu trzpienia nakładany jest sztuczny ząb.
Wskazówki dotyczące higieny produktów stomatologii zachowawczej