Pielęgnacja protez zębowych

Pielęgnacja protez zębowych

Przyzwyczajanie się do nowych protez zębowych może potrwać trochę czasu. Na początku może się wydawać, że proteza nie jest dobrze dopasowana. Może sprawiać wrażenie zbyt dużej, powodować lekkie krztuszenie się lub prowokować nadmierne wydzielanie śliny. Jeżeli wyraźne mówienie lub spożywanie pokarmów sprawia Ci trudność, zgłoś się do dentysty.

PIERWSZY MIESIĄC

W miarę jak jama ustna się goi, objawy te będą zanikać i proteza zacznie być wygodniejsza.

Oto czego możesz oczekiwać w ciągu pierwszych 30 dni:

Dzień 1: To najtrudniejszy dzień. Zacznij od spożywania miękkich pokarmów, delikatnych dla dziąseł i zębów.

Dni 2–14: Możesz odczuwać wydzielanie nadmiernej ilości śliny, punktowe nadżerki i znaczny dyskomfort w okresie gojenia.

Dzień 15+: Nadżerki się goją, wydzielanie śliny uległo zmniejszeniu, ale nadal możesz mieć problemy z wyraźnym mówieniem i spożywaniem pokarmów. Jeżeli uważasz, że Twoja proteza wymaga dopasowania, zgłoś się do dentysty.

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA PROTEZ ZĘBOWYCH

Czyszczenie protez nie tylko pozwoli im zachować dobry wygląd. Pomoże także zniszczyć bakterie powodujące przykry zapach.

Przygotowanie: wrzuć jedną tabletkę czyszczącą do takiej ilości ciepłej wody, by całkowicie przykryła ona protezę.

Namoczenie: umieść protezę w roztworze i namaczaj ją przez czas zalecany w instrukcji.

Przepłukanie: wyjmij protezę i przepłucz ją dokładnie bieżącą wodą.

Usunięcie: usuń natychmiast resztki roztworu i umyj ręce.

ZALETY NOSZENIA PROTEZ ZĘBOWYCH

W miarę przyzwyczajania się do protezy zębowej, nabierzesz pewności siebie. Kiedy proteza przestanie Cię uwierać, zauważysz jej pozytywny wpływ na Twoje życie. Pozytywne skutki noszenia protez to:

• poprawa wyglądu

• możliwość wyraźniejszego mówienia

• wzrost pewności siebie

• możliwość spożywania ulubionych potraw

STOSOWANIE KLEJÓW DO PROTEZ ZĘBOWYCH

Kleje do protez zębowych tworzą cienką, lepką warstwę pomiędzy protezą a dziąsłami, która ma na celu izolację od resztek pokarmu i utrzymanie protezy w miejscu. Rozważ stosowanie kleju do protez zębowych po 15 dniach od rozpoczęcia noszenia protezy lub po całkowitym zagojeniu dziąseł. Upewnij się, że dokładnie stosujesz się do wskazówek dotyczących stosowania kleju do protez, i nie używaj go więcej, niż jest to zalecane. Kleje do protez pomogą Ci bez obaw jeść, pić, śmiać się i prowadzić rozmowy.

Zgoda na pliki cookie