Opryszczka to bolesne zakażenie wywoływane przez wirusa opryszczki pospolitej. Znane także jako „zimno”, pęcherzyki opryszczki mogą pojawiać się na dowolnej części ciała, ale zwykle pokazują się na zewnętrznej powierzchni ust i warg. Po dojrzeniu, pęcherzyki pękają, tworząc zakaźną nadżerkę aktywną przez 7 do 10 dni, do czasu zaschnięcia.
Opryszczka jest bardzo powszechnym i na ogół łagodnym schorzeniem. Jednakże zakażenie może zagrażać życiu chorych na AIDS, powodować ślepotę, jeżeli rozprzestrzeni się do oczu, lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jeżeli przedostanie się do mózgowia.
Co wywołuje opryszczkę?
Wirus opryszczki pospolitej typu 1, który zwykle powoduje opryszczkę, rozsiewa się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, taki jak pocałunek lub dzielenie przedmiotów codziennego użytku. Może się także przenosić drogą oralnych kontaktów seksualnych.
Wirus, po przedostaniu się do organizmu, pozostaje uśpiony do chwili pojawienia się czynnika wyzwalającego. Może on zostać wybudzony na wiele sposobów. Do przyczyn opryszczki należą:
Objawy opryszczki
Na poniższej liście zestawiono niektóre z najpowszechniejszych objawów opryszczki:
Zwykle zupełne ustąpienie objawów opryszczki następuje w ciągu 2 do 4 tygodni, ale przez cały ten czas jest ona zakaźna.
Pacjenci, u których opryszczka pojawiła się po raz pierwszy, mogą także doświadczać następujących objawów:
Leczenie opryszczki
Mimo że nie jest znane lekarstwo usuwające wirusa opryszczki pospolitej, leki na opryszczkę, takie jak leki przeciwwirusowe, mogą pomóc w szybszym zaleczeniu opryszczki i zmniejszyć jej częstość.
Jeżeli opryszczka nie ustąpi w ciągu dwóch tygodni lub jeżeli jej objawy są ciężkie, należy umówić się na wizytę u lekarza, który zaleci leczenie opryszczki.
Jak zapobiegać opryszczce
Trudno jest zapobiegać opryszczce, jednakże, gdy wiadomo, co ją powoduje, należy w miarę możliwości tego unikać. Na przykład, jeżeli wiadomo, że opryszczkę wyzwala u Ciebie światło słoneczne, korzystne mogłoby się okazać zwrócenie szczególnej uwagi na dotknięte nią obszary ciała przy nakładaniu kremów do opalania z filtrem. W skrajnych wypadkach lekarz może zalecić codzienne stosowanie leków przeciwwirusowych.