Korzyści płynące ze stosowania fluorków w higienie zębów

Korzyści płynące ze stosowania fluorków w higienie zębów

JAK FLUORKI MOGĄ POMÓC W OCHRONIE ZĘBÓW PRZED PRÓCHNICĄ?

Fluorki wiążą się z minerałami budującymi zęby, dając mocniejsze, bardziej oporne na kwasy, szkliwo. Kiedy kwasy produkowane przez płytkę nazębną zaczynają rozpuszczać minerały obecne w szkliwie zębów, rozpoczyna się proces nazywany demineralizacją. Demineralizacja najpierw osłabia szkliwo i powoduje małe ubytki, ale może prowadzić do powstawania dużych obszarów próchnicy i, ostatecznie, utraty zębów. Demineralizację na bardzo wczesnym etapie można odwrócić, doprowadzając do remineralizacji szkliwa. Można to osiągnąć, wbudowując w szkliwo fluorki.

Fluorki chronią szkliwo zębów na dwa sposoby – ogólnoustrojowo i miejscowo

Ogólnoustrojowe działanie fluorków przejawia się w procesie rozwoju zębów u niemowląt i dzieci – niektóre z kryształów budujących tworzące się szkliwo są zastępowane przez bardziej oporne na próchnicę kryształy zawierające fluorki. Fluorki działające ogólnoustrojowo trafiają do organizmu z fluorowaną wodą, pokarmem lub suplementami diety przepisywanymi przez dentystę lub pediatrę. Ogólnoustrojowe źródła fluorków pomagają zapewnić dziecku mocne i odporne na próchnicę zęby.

Fluorki działające miejscowo są zawarte w pastach do zębów i płynach do płukania jamy ustnej z fluorem i działają na zęby od zewnątrz podczas ich szczotkowania i płukania. Działające miejscowo preparaty zawierające fluorki można podawać w gabinecie dentystycznym rzadziej, za to w wyższych dawkach. Kiedy stosujesz działające miejscowo fluorki w domu, w niskich stężeniach, możesz remineralizować osłabione szkliwo i wzmacniać jego strukturę. Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i codzienne płukanie preparatami zawierającymi fluorki jest ważne, gdyż udowodniono klinicznie, że zapobiega to próchnicy zębów. Pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej zawierające fluorki należy stosować przez całe życie. Porozmawiaj z dentystą jak szczotkować zęby Twojego dziecka niewielką ilością pasty do zębów z dodatkiem fluorków, zanim będzie ono na tyle duże, by wypluwać, a nie połykać, pastę.

fluoride5

JAK JESZCZE FLUORKI MOGĄ POMÓC W ZAPOBIEGANIU PRÓCHNICY

Ślina zawiera bardzo niskie stężenia fluorków wynikające z picia fluorowanej wody oraz stosowania produktów zawierających fluorki. Dlatego omywanie zębów może pomóc w remineralizacji – będąc jednocześnie naturalną metodą czyszczenia zębów.

Poza ogólnoustrojowym i miejscowym wspieraniem remineralizacji zębów, fluorki pomagają także zapobiegać ubytkom, działając na bakterie płytki nazębnej i sprawiając, że ich zdolność do produkcji kwasów prowadzących do rozwoju próchnicy jest ograniczona.

Zgoda na pliki cookie