Wyszukaj
Kamień nazębny to stwardniały osad, który może przechwytywać barwniki i powodować przebarwienia zębów. Wiąże się silnie, przez co może być usunięty tylko przez dentystę. Powstanie kamienia nazębnego może także utrudniać usuwanie świeżej płytki nazębnej i bakterii. Poszczególne osoby znacząco różnią się pod względem podatności na osadzanie się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. U wielu z nas, osady te odkładają się szybciej, w miarę jak się starzejemy.
W JAKI SPOSÓB POWSTAJE KAMIEŃ NAZĘBNY?
Jeżeli regularnie i dokładnie nie usuwa się płytki nazębnej, składniki mineralne śliny łączą się z płytką nazębną, tworząc kryształy przekształcające się w kamień nazębny.
W JAKI SPOSÓB MOGĘ USUNĄĆ KAMIEŃ NAZĘBNY Z ZĘBÓW?
Choć płytka nazębna może być usunięta poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie w warunkach domowych, kamień nazębny może być usunięty tylko przez dentystę w gabinecie stomatologicznym. Dentysta lub higienista użyje ostrych narzędzi, aby zdrapać (skalować) kamień nazębny znad i spod linii dziąseł. Wygładzi także powierzchnię zęba, co pomoże zapobiec odkładaniu płytki nazębnej i dalszemu tworzeniu się kamienia nazębnego.
DLACZEGO JEST TAK WAŻNE, ABY ZAPOBIEGAĆ NARASTANIU KAMIENIA NAZĘBNEGO?
Powierzchnia kamienia nazębnego jest szorstka, co utrudnia usuwanie płytki nazębnej szczoteczką do zębów i nicią. Kamień nazębny jest nieestetyczny – w miarę odkładania się barwników może stać się żółty albo nawet brązowy. Dodatkowo, ponieważ sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i utrudnia czyszczenie zębów w warunkach domowych, może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, nieświeżego oddechu i ciężkich postaci choroby dziąseł.
ETAPY TWORZENIA SIĘ KAMIENIA NAZĘBNEGO
Delikatny kamień nazębny
Umiarkowany kamień nazębny
Zaawansowany kamień nazębny
Zaawansowany kamień nazębny