Implanty dentystyczne i ich pielęgnacja

Implanty dentystyczne i ich pielęgnacja

Co to są implanty dentystyczne?

Implanty dentystyczne to śruby lub trzpienie, które są chirurgicznie wszczepiane w kości szczęki lub żuchwy, gdzie pełnią taką rolę, jak korzenie prawdziwych zębów. Po umieszczeniu implantów przymocowuje się do nich sztuczne zęby.

Implanty dentystyczne są kosztowne i wymagają znaczących nakładów pracy, ale stanowią bardzo stabilną i wytrzymałą podbudowę dla sztucznych zębów, co oznacza, że nie będą się one chwiać ani przesuwać w jamie ustnej, dając odczucia jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Wadą jest dość wysoki koszt implantów dentystycznych, co powoduje, że zakłady ubezpieczeniowe nie pokrywają kosztów takiego leczenia. Aby implanty odpowiednio wrosły, zarówno kość szczęki lub żuchwy, jak i dziąsła, muszą być w odpowiednio dobrym stanie.

Na czym polega zabieg wszczepienia implantów dentystycznych?

Zabieg wszczepienia implantów dentystycznych może być bardzo czasochłonny, zależnie od liczby implantów i ilości wymaganej pracy przygotowawczej. W większości wypadków zabieg prowadzony jest w lokalnym znieczuleniu.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne [American Dental Association] uważa za bezpieczne dwa rodzaje zabiegów wszczepiania implantów dentystycznych.

Implanty podokostnowe: takie implanty dentystyczne zbudowane są z metalowej ramy, którą mocuje się do kości szczęki lub żuchwy poniżej linii dziąseł. Proces gojenia dziąseł zakotwicza ramę w miejscu. Po zagojeniu do ramy dołącza się trzpienie, a następnie, do nich, sztuczne zęby.

Implanty śródkostne: w tym typie zabiegu wykorzystuje się metalowe implanty, które następnie wszczepia się i mocuje bezpośrednio do kości szczęki lub żuchwy w czasie dwóch oddzielnych zabiegów. Po wygojeniu montowany jest implant zębowy.

Oba zabiegi wszczepiania implantów, do osiągnięcia ostatecznego efektu, mogą trwać od 3 do 6 miesięcy, w zależności od przypadku.

Jak należy dbać o zęby po wszczepieniu implantów dentystycznych?

Dentysta wyjaśni Ci sposób dbania o zęby po wstawieniu implantów dentystycznych, ale, ogólnie rzecz biorąc, jest on taki sam jak przy zębach naturalnych. Obejmuje to szczotkowanie i nitkowanie co najmniej dwa razy dziennie, używanie płynu do płukania ust i utrzymywanie właściwej codziennej higieny jamy ustnej. Zwłaszcza palenie tytoniu i nadmierne spożycie napojów słodzonych może uszkodzić zęby i dziąsła.

Osoby z wszczepionymi implantami zębowymi powinny odwiedzać swojego dentystę częściej w celu zachowania odpowiedniej czystości jamy ustnej i zdrowia. Zaleca się także regularne wizyty u higienisty. Niektóre osoby używają także specjalnych szczoteczek do zębów przeznaczonych do mycia implantów dentystycznych.

Zgoda na pliki cookie