Czym jest bruksizm i zgrzytanie zębami

Czym jest bruksizm i zgrzytanie zębami

Bruksizm: czym jest zgrzytanie zębami?

Bruksizm, szerzej znany jako zgrzytanie zębami, dotyka około 8–10% populacji. Jednak zgrzytanie zębami jest tylko jednym z objawów bruksizmu. Bruksizm przejawia się także zaciskaniem szczęk.

Wyróżnia się dwie różne postacie bruksizmu. Bruksizm senny charakteryzuje się zgrzytaniem zębami i/lub zaciskaniem szczęk w nocy. Bruksizm okresu czuwania charakteryzuje brak zgrzytania zębami, ale mimowolne zaciskanie i napinanie szczęki nadal występuje.

Niezależnie od postaci, skutki długotrwałego zgrzytania zębami i bruksizmu mogą obejmować:

  • ból szczęk, uczucie niewygody i ograniczenia ich ruchomości
  • starcie i uszkodzenie zębów
  • złamania zębów
  • bóle głowy
  • bóle uszu

Wprawdzie schorzenie to może wystąpić u każdego, jednak znacząco częściej pojawia się ono pomiędzy 25 a 45 rokiem życia.

Dlaczego ludzie zgrzytają zębami?

Istnieje wiele powodów tłumaczących zgrzytanie zębami, ale jedną z najpoważniejszych przyczyn wydają się być stres i niepokój. Może to tłumaczyć, dlaczego schorzenie to najsilniej dotyka młodych dorosłych i ludzi w średnim wieku.

Kolejną przyczyną bruksizmu może być obturacyjny bezdech senny. Bruksizm senny występuje często podczas epizodów snu głębokiego, a szczególnie w odpowiedzi na pobudzenie lub bodźce, dlatego też może być wskaźnikiem zaburzeń snu. Ponownie, jednym z częstych objawów jest zgrzytanie zębami podczas snu.

Podłożem bruksizmu mogą być też leki, zażywanie narkotyków lub współistniejące schorzenie. Niektóre leki przeciwdepresyjne, podobnie jak narkotyki takie jak kokaina lub ekstazy, mogą wywoływać zgrzytanie zębami zarówno podczas snu, jak i podczas czuwania. Choroba Parkinsona, depresja i zaburzenia lękowe mogą także przyczyniać się do rozwoju schorzenia.

Jak powstrzymać zgrzytanie zębami

Nie ma swoistych metod leczenia zgrzytania zębami, gdyż jest to często objaw innych schorzeń, niemniej istnieje kilka sposobów zmniejszenia lub przynajmniej opanowania bruksizmu.

Stosowanie ochraniaczy zębów lub szyn relaksacyjnych może być skutecznym sposobem opanowania zgrzytania zębami i bruksizmu. Mimo że nie usuwa to przyczyny schorzenia, pozwala na opanowanie jego skutków i zmniejsza uszkodzenia zębów. W wypadkach, gdy przyczyną zgrzytania zębami jest stres, niepokój lub depresja, skuteczne mogą okazać się metody tradycyjne, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (TPB).

I na koniec, jak w wypadku wielu schorzeń, utrzymywanie możliwie jak najlepszego stanu zdrowia pozwala złagodzić lub zminimalizować bruksizm. Pomóc może, na przykład, rezygnacja z palenia tytoniu i/lub zmniejszenie spożycia alkoholu.

Zgoda na pliki cookie