Cukrzyca a zdrowie jamy ustnej

Cukrzyca a zdrowie jamy ustnej

Cukrzyca wywiera wpływ na cały organizm, w tym zęby i dziąsła. Wpływ ten jest tym silniejszy, im słabiej kontrolowany jest poziom cukru we krwi, co utrudnia zwalczanie zakażeń bakteryjnych.

Płytka nazębna

Jeżeli nie kontrolujesz odpowiednio wysokiego poziomu cukru we krwi, może się u Ciebie rozwijać więcej bakterii tworzących płytkę nazębną niż u innych osób. To może zwiększać ryzyko problemów z zachowaniem dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Płytka nazębna to przezroczysta lepka warstwa bakterii odkładająca się na zębach. Jeżeli nie jest usuwana, może prowadzić do rozwoju próchnicy zębów i zakażeń, takich jak zapalenie dziąseł.

Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to wczesne stadium choroby dziąseł. Jest powodowane przez odkładanie się na zębach, wzdłuż linii dziąseł, płytki nazębnej i kamienia nazębnego (zwapniałej płytki nazębnej). Jeżeli masz cukrzycę, Twojemu organizmowi ciężej jest kontrolować namnażanie się bakterii płytki nazębnej. To dlatego u chorych na cukrzycę choroby dziąseł są 3 do 4 razy częstsze.

Koniecznie odwiedź swojego dentystę, jeżeli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów:

  • zaczerwienione dziąsła
  • obrzęk lub tkliwość dziąseł
  • dziąsła, które łatwo krwawią
plaque

Płytka nazębna

gingivitis

Zapalenie dziąseł

Cukrzyca a choroby przyzębia

Jeśli zapalenie dziąseł pozostanie nieleczone, może dojść do zapalenia przyzębia. Jest to cięższa postać choroby dziąseł. Z czasem może ono prowadzić do odsłonięcia zębów przez dziąsła, co powoduje ich rozchwianie.

Kiepski stan zdrowia jamy ustnej może także wpływać na ciężkość cukrzycy. Jeżeli rozwija się u Ciebie zakażenie, takie jak zapalenie dziąseł lub zapalenie przyzębia, może ono wpływać na Twój poziom cukru we krwi. Dlatego też dbałość o nawyki dotyczące higieny jamy ustnej w domu i używanie pasty do zębów oraz płynu do płukania ust przeznaczonych do zwalczania płytki nazębnej i zapalenia dziąseł są tak ważne. Odpowiedni poziom higieny może pomóc Ci chronić zdrowie jamy ustnej i lepiej kontrolować cukrzycę.

Zgoda na pliki cookie