Choroba dziąseł

Choroba dziąseł

Czym jest choroba dziąseł?

Choroba dziąseł, nazywana też zapaleniem przyzębia, jest schorzeniem przyzębia wywoływanym przez bakterie namnażające się w jamie ustnej. Może prowadzić do uszkodzenia tkanek, rozchwiania zębów, a nawet, jeżeli nie jest odpowiednio leczona, do ich utraty.

Jakie są przyczyny choroby dziąseł?

Na początku bakterie zamieszkujące odkładającą się płytkę nazębną sprawiają, że rozwija się stan zapalny i dziąsła stają się wrażliwe. Na tym etapie rozwoju choroby dziąsła często krwawią podczas szczotkowania zębów. Jest to jedna z najwcześniejszych oznak choroby dziąseł. Choroba nie poczyniła jeszcze nieodwracalnych szkód, ale nieleczona może doprowadzić do zapalenia przyzębia.

Wtedy wewnętrzna powierzchnia dziąseł odsuwa się od zębów, tworząc kieszonki, które mogą wypełniać się resztkami jedzenia i ulegać zakażeniom. Naturalną odpowiedzią układu odpornościowego jest walka z tymi zakażeniami, co powoduje degradację kości i tkanek utrzymujących zęby w miejscu. To ostatecznie prowadzi do rozchwiania zębów i ich utraty.

Do przyczyn choroby dziąseł należą:

 • złe nawyki dotyczące higieny jamy ustnej
 • choroby (takie jak choroba nowotworowa, zakażenie HIV lub cukrzyca)
 • palenie tytoniu
 • uwarunkowania genetyczne
 • stosowanie niektórych leków
 • zmiany hormonalne związane z miesiączką, ciążą lub menopauzą

Objawy choroby dziąseł

Niektóre z objawów choroby dziąseł to:

 • krwawiące dziąsła
 • tkliwość, zaczerwienienie lub obrzęk dziąseł
 • utrzymujący się nieświeży oddech lub nieprzyjemny smak w ustach
 • głębokie kieszonki międzyzębowe
 • rozchwiane zęby

Jest bardzo ważne, aby, podobnie jak w przypadku innych problemów z zębami, nie ignorować wczesnych oznak choroby dziąseł. Twój dentysta będzie w stanie rozpoznać objawy choroby dziąseł i zaproponować skuteczne leczenie.

Leczenie choroby dziąseł

Leczenie choroby dziąseł polega na ponownym wytworzeniu kontaktu między zębami a dziąsłami, zmniejszeniu rozmiaru przestrzeni międzyzębowych, obrzęku, ryzyka zakażenia oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się schorzenia.

Wachlarz zabiegów stosowanych w leczeniu choroby dziąseł obejmuje zarówno czyszczenie zębów przez higienistę, jak i wygładzenie korzeni zębów oraz usunięcie płytki nazębnej i kamienia nazębnego z obszaru powyżej i poniżej linii dziąseł. To pozwala usunąć wszystkie bakterie i pozostawia gładką powierzchnię, do której na nowo mogą przylegać dziąsła.

Zaawansowane stadia choroby dziąseł mogą wymagać leczenia chirurgicznego, w tym tzw. operacji płatowej dziąsła (w celu gruntownego wygładzenia korzenia i usunięcia płytki nazębnej i kamienia nazębnego), a także przeszczepienia kości i tkanek miękkich, co stymuluje rozwój, odpowiednio, kości i tkanek lub sterowanej regeneracji tkanek lub kości. Jest to często konieczne, gdy wzrasta ryzyko utraty rozchwianego zęba. Również antybiotyki mogą okazać się pomocne w leczeniu choroby dziąseł.

Jak zapobiegać chorobie dziąseł

Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie dziąseł jest dbałość o właściwą higienę jamy ustnej, co obejmuje szczotkowanie i nitkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie. Stosowanie przeciwbakteryjnych past do zębów oraz odpowiednich płynów do płukania ust może także pomagać usunąć obecne w jamie ustnej bakterie.

Regularne wizyty u higienisty w ramach okresowej kontroli stomatologicznej są również istotnym elementem zapobiegania chorobie dziąseł.

Zgoda na pliki cookie